Finskt Magasin – tisdag & torsdag

Finskt  Magasin – tisdag & torsdag

Finskt Magasin är ett temaprogram på finska för dig, varhelst i världen du bor, som förstår finska.

Aulis Laukanen hjälper dig att hålla igång din finska genom att ta upp aktuella frågor och underhåller dig med musik, mest på finska men även på andra musikaliska språk. Har du någon eller något du vill fira på finska och kanske någon du vill spela en låt för så hör du av dig till oss.

Finska är ett av Sveriges nationella minoritetsspråk, men naturligtvis också majoritetsspråket i Finland. Finska har talats i Sverige länge och är det näst största språket i Sverige. Det är ju inte så konstigt då människor har rört sig fritt över Bottniska viken under många århundraden. Dessutom var Finland och Sverige samma land under 600 år samma land, fram till 1809. Du hör Aulis med intressanta reportage, samtalsämnen och musik tisdagar och torsdagar mellan kl 17.00 och 18.00.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *