Blå valvet – Onsdagar kl. 8.00

Blå valvet – Onsdagar kl. 8.00

Blå valvet är det sköna och lite stillsamma programmet att vakna upp med, att ladda inför dagen med. En mjukstart på dagen med Robert Jönsson helt enkelt.

Robert gör nedslag i olika årtal, både i musik och stora och små händelser i världen, i Sverige och i Botkyrka. Det blir även lite personligt. Hans flytt till Vallda 1976, hans musikaliska uppvaknande samt flykten in i böckernas och tidningarnas världar. Blå valvet är tänkt att vara så som radio var förr i tiden. En lugn start, ett gott sällskap och förhoppningsvis med lite igenkänning från egna livsresor.

”Morgonstund har guld i mund”. Blå valvet sänds på onsdagar mellan klockan 8.00 och 9.00.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *